Ovanåkers kommun startsida
Detta är huvudmenyn
  Aktuellt
Detta är huvudmenyn
  Kontakta oss!
Detta är huvudmenyn
  Tips & idéer för webben
Detta är huvudmenyn
  Tyck till om kommunen!
Här är du:

Ung i Ovanåker

Välkommen till  www.ovanaker.se/ung som är en webbsida för ungdomar och unga vuxna med koppling till Ovanåkers kommun. Här har du möjlighet att kommunicera med beslutsfattare och tjänstemän.

Vad är ungdomsdialogen?


Ungdomsdialogen är ett projekt som syftar till att öka ungdomars delaktighet och inflytande i samhället. Ovanåkers kommun ingår i ett nätverk med andra kommuner runt om i landet. Tillsammans kommer erfarenhet och kunskap utbytas mellan kommunerna i arbetet med att öka ungdomars delaktighet och inflytande i samhällsfrågor.

HUR ska vi diskutera samhällsfrågor?


Det var följande frågeställning då projektgruppen med Micke, Pontus, Björn, Tomas och Sofia träffade elevråden från Alfta och Edsbyn.

Elevråden blev fokusgrupper
Den 30 november och den 1 december bjöd Ungdomsdialogen in elevråden på Celcius, Alfta skolan samt Voxnadalens gymnasium. Frågan vi diskuterade utifrån att det är viktigt att beslutsfattarna diskuterar samhällsfrågor med ungdomar - HUR ska vi diskutera detta med varandra?  

Vad kom vi fram till?
Att politiker och ungdomar ska träffas, gärna utanför skolan, minst en gång per år men gärna 2 gånger per termin. Synliggör, marknadsför politikerna. Eventuellt kan det vara bra att ha en person att vända sig till när det gäller dialog- och samhällsfrågor. Forum eller chatt var också förslag om möjlig arena för kommunikation mellan ungdomar och politiker. Resultatet från de två dagarna visade att politiker och ungdomar ska träffas och diskutera samhällsfrågor, på ett enkelt sätt.  

Vad händer nu?
Under 2010 kommer Ungdomsdialogens projektgrupp att planera och testa en eller flera aktivitet utifrån de idéer som kom fram under träffarna med elevråden. Information om detta kommer att presenteras här. Projektgruppen kommer också att ta fram förslag på hur ungdomsdialogarbete ska genomföra i framtiden.

Förslag
Tankar och idéer från Sveriges kommuner och landsting, kommuner samt träffarna med elevråden i Ovanåkers kommun har resulterat i några idéer och förslag från styrgruppen i ungdomsdialogen.

Information presenterat för politikerna 4/2, 2010Powerpoint (powerpoint, 11 MB)
Vi vill gärna ha era synpunkter. Kontakta oss!

Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Publicerad 2010-02-23
Tycker du det är viktigt att de som fattar beslut i kommunen diskuterar frågor med er ungdomar?

Ja, det är viktigt
 
     
 (24)
Nej, det är inte viktigt
 
     
 (5)

Totalt antal röster: 29
Vad tycker du? Tipsa oss!
Ovanåkers kommun, Långgatan 24, 828 80 EDSBYN
Tfn 0271-570 00,  Fax 0271-573 74