Kontakt

Alftaskolan 7-9

Alftaskolan 7-9 ligger centralt i Alfta och har närhet till bibliotek och sport- och simhall. Hit kommer elever från Runemoskolan, Viksjöfors skola och Alftaskolan F-6.

Årskurserna är organiserade i hemområden. Lärarna ingår i ett och samma arbetslag som arbetar med samtliga årskurser på högstadiet.

Föräldrarna får information varje vecka om vad som händer under den kommande veckan som prov, läxor, idrottsdagar och andra aktiviteter. Informationen skickas ut genom Admentum.

Aktuellt

När- och fjärrundervisning 18-31 januari

Under höstterminen fortsätter renoveringen av högstadiedelen som påbörjades i juni. Därför kommer undervisningen att bedrivas i moduler fram till dess att renoveringen är klar i januari 2021.

Expeditionen är flyttad till Sporthallen (gamla fotvården) till vänster om huvudentrén.

Mentorer

  • 7A: Ulla-Britt Edlund Norberg, Ruben Fritzon och Marlene Gunnarsson
  • 7B: Charlotte Toft och David Smith
  • 8A: Lotta Andersson, Marika Konturri och Adelaida Gomez
  • 8B: Jacques Perrier, Sofie Kvick och Lina Björklund
  • 9A: Lena Ahlström och Louise Graff
  • 9B: Anna Jakobsson-Unger och Petra Bergquist

Kontakt

Sjukanmälan elever

Appen Admentum

Rektor

Anders Liljemark
Tfn 0271-572 73

Expedition

Birgitta Aronsson
Tfn 0271-572 82, 072-518 48 10
Isabel Berggren
Tfn 0271-572 50

Studie- och yrkesvägledare

Karin Woxberg
Tfn 0271-571 84
Alftaskolan mån-tis
Celsiusskolan i Edsbyn ons-tor-fre

Skolsköterska

Gun Olofsson
Tfn 0271-572 58

Kurator

Nina Backa
Tfn 0271-570 79

Mentorer 7A

Ulla-Britt Edlund Norberg , e-post: ulla-britt.norberg@utb.ovanaker.se
Ruben Fritzon, e-post: ruben.fritzon@utb.ovanaker.se
Marlene Gunnarsson, e-post: marlene.gunnarsson@utb.ovanaker.se

Mentorer 7B

Charlotte Toft, e-post: charlotte.toft@utb.ovanaker.se
David Smith, e-post: david.smith@utb.ovanaker.se

Mentorer 8A

Lotta Andersson, e-post: charlotte.andersson@utb.ovanaker.se
Marika Konturri, e-post: marika.kontturi@utb.ovanaker.se
Adelaida Gomez, e-post: adelaida.gomez.daza@utb.ovanaker.se

Mentorer 8B

Jacques Perrier, e-post: jacques.perrier@utb.ovanaker.se
Sofie Kvick, e-post: sofie.kvick@utb.ovanaker.se
Lina Björklund, e-post: lina.bjorklund@utb.ovanaker.se

Mentorer 9A

Lena Ahlström, e-post lena.ahlstrom@utb.ovanaker.se
Louise Graff, e-post louise.graff@utb.ovanaker.se

Mentorer 9B

Anna Jakobsson-Unger, e-post anna.unger@utb.ovanaker.se
Petra Bergquist, e-post petra.bergquist@utb.ovanaker.se

Senast uppdaterad