Utskrift från www.ovanaker.se

Att skriva det svåra - en temakväll om psykisk ohälsa
Samtal mellan författarna Robert Myhreld och Pia Mariana Raattamaa Visén.
Robert Myhreld är född 1987. Han bor i Kortedala i Göteborg, tillsammans med katten Mäster Pusjkin. Hon tror på rätten till lättja, han sysslar med lamptillverkning och litteraturkritik. Robert har vuxit upp i Klon i Ovanåkers kommun och gick samhällsprogrammet på Voxnadalens gymnasium, som han nu besöker för att berätta om sina mycket uppmärksammade böcker Ibland är det alltid samma sak, (2024), och uppföljaren Vi håller oss vid liv, (2025). Båda böckerna är utgivna på Widegrens förlag.
Böckerna är skrivna i dagboksform och berättar om vistelser inom psykiatrin.
Under kvällen kommer Robert att berätta om sitt skrivande, som handlar om att gestalta psykisk ohälsa, dels mitt i skörheten, dels att senare forma det till en bok att läsas av andra.
Samtalsledare är Pia Mariana Raattamaa Visén, tidigare (även Roberts) lärare i svenska och engelska på Voxnadalens gymnasium, nu verksam som docent i språkdidaktik vid Stockholms universitet och som skönlitterär författare.
Exklusiv läsning ur kommande bok utlovas.
Under kvällen finns böcker till utlåning och försäljning och skolans FN-förening säljer fika till förmån för barnhemmet Christine Revell i Kapstaden (Christine Revell Children's Home).
Kommunens anhörigstöd medverkar med information om Återhämtningsguiden - för dig som mår dåligt och Återhämtningsguiden - för dig som står nära någon som mår dåligt.
Information
Datum:
29 jan 2026
Tid: 18.00
Plats: Arenan, Voxnadalens Gymnasium
Adress: Olof Johanssons väg 21, 828 33 Edsbyn
Pris: Fri entré, ingen anmälan
Arrangör: Ovanåkers kommun
Tfn: 0271-57150
E-post: edsbyns.bibliotek@ovanaker.se
Webbplats: ovanaker.se/bibliotek
Facebook: facebook.com/KulturOchBibliotekIOvanakersKommun
Instagram: instagram.com/ovanakersbibliotek/

