Utskrift från www.ovanaker.se

Bygget
Teaterföreställning för barn från 5 år.
Magi, jonglering och högoktanigt trams. Se upp! Varning för fallande clown.
Tre Clowner har en byggfirma, de tycker de kan bygga allt. Nu skall det byggas med stil och fart! Tre stolta byggarbetare intar parken för att bygga sitt praktverk! Shaun har byggt nästan allt i hela världen, Lillkillen är ny på jobbet och Tonni har inte riktigt tummen på rätt ställe. Till sin hjälp har de hinkar, plankor och skruvdragare, vad kan egentligen gå fel? Men vem är det som har ritningen och vad är det som skall byggas? Tur att det finns fikapauser!
Baha Swidan, Trewor Lewis och Camilla Persson är tre clowner med lekfullhet och improvisation gemensamt, en förutsättning för att med skicklighet kunna möta barnen. Baha och Trevor är också cirkusartister och sjukhus-clowner. Camilla har en lång erfarenhet att skapa föreställningar och regissera clownföreställningar, som tar avstamp i barnens verklighet där de kan känna igen sig men också lyfter det till en nivå där barnen förundras och fantasin sätter igång.
Biljetter: www.riksteatern.se/voxnadalen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. eller på Edsbyns bibliotek telefon 0271-571 50, Alfta bibliotek telefon 0271-572 70. Eventuella kvarvarande biljetter säljs i kassan cirka 30 minuter före föreställningen. Biljettpris Vuxen 60:-, barn 40:-.
Producent: Dotterbolaget
"Dotterbolaget är ett professionellt teaterkompani baserat i Stockholm. Sedan 2010 producerar vi teaterclownföreställningar för barn och vuxna. Vi turnerar över hela landet och arbetar med teaterclown och mask som uttryck och form."
Foto: Per Kristiansen
Information
Datum:
25 apr 2026
Tid: 14.00 - 14.35
Plats: Godtemplargården i Alfta
Adress: Vestmansvägen 23, Alfta
Pris: Vuxen 60 kr, barn 40 kr
Åldersgräns: Från 5 år
Arrangör: Voxnadalens Riksteaterförening, med stöd av Riksteatern Gävleborg och Ovanåkers kommun
Webbplats: riksteatern.se/voxnadalen
Facebook: facebook.com/profile.php?id=100064458500803

