Utskrift från www.ovanaker.se

Därför flaggar vi med orange flagg!
Du kanske undrar varför det vajar en orange flagga utanför kommunhuset? Jo, under veckan uppmärksammar vi En vecka fri från våld, även kallad Orange week. Syftet är att sprida kunskap om våld mot kvinnor och våld i nära relationer.
Den 25 november infaller även Orange day, en dag som är minnesdag för Avskaffandet av våld mot kvinnor. Då uppmanar vi alla våra anställda som har möjlighet, och redan har orangeakläder i sin garderob, att bära orangea på arbetet. Du kommer bland annat märka att våra kommunvägledare bär orange den 25 november för att uppmärksamma dagen.
Under veckan kommer vi att sprida information om våld i nära relationer och var du som blir utsatt kan få hjälp, men även var du som utsätter andra kan få hjälp att sluta. Vi bjuder även in dig till en föreläsning om våld i nära relation.
Våldet angår oss alla, och tillsammans kan vi stoppa det!
Behöver du hjälp?
Blir du utsatt för fysiskt, psykiskt, ekonomiskt, materiellt, sexuellt eller hedersrelaterat våld? Känner du dig hotad av din partner? Till socialtjänsten kan du som har blivit utsatt för hot och våld i en nära relation få hjälp och stöd, men också om du befarar att någon i din omgivning far illa.
Vid akut situation! Ring alltid 112 om du är i direkt fara!
Mer information hittar du här: Hot och våld i nära relationer Länk till annan webbplats.

