Kulturskolan bjöd skoleleverna på musik

Under vecka 34 och 35 är Kulturskolan ute på turné bland kommunens skolor. Med sig har de instrument, spelglädje och även en och annan cirkuskonst – allt för att ge elever och lärare ett smakprov på vad man kan lära sig på Kulturskolan.

Gitarr, trummor, trombon, tvärflöjt, fiol, saxofon, dragspel, klarinett, piano, blockflöjt, elbas och bastuba är några av instrumenten som fått följa med ut på skolorna. Kulturskolans lärare har spelat olika sorters musik och samtidigt visat vilka möjligheter som finns för den som själv blir sugen på att börja spela.

På onsdagsmorgonen var ett av stoppen på turnén Knåda skola, där eleverna fick se och höra Kulturskolan uppträda i gympasalen.

Det bjöds det inte bara på musik under uppvisningen. Eleverna fick också smakprov på cirkuskonster som enhjuling, diabolo och jonglering. Cirkus är nämligen nytt på Kulturskolan från och med höstterminen 2026. I kulturskolans cirkuskurs får man bland annat lära sig att cykla enhjuling, jonglera och göra akrobatik samtidigt som man utvecklar styrka, balans och koordination.

Vill du också börja på Kulturskolan?

Kulturskolan är mycket mer än bara instrument. Här kan du bland annat lära dig att spela och sjunga, dansa, spela teater, skapa konst och digital musik.

Undervisningen sker både på Kulturskolan och på skolor runt om i kommunen.

Du kan anmäla dig till Kulturskolan året om. Intagning sker i mån av plats, även under pågående termin. Det betyder att du inte behöver vänta till nästa läsår om du blir sugen på att prova något nytt.

Använd Fritidskortet på Kulturskolan

Kulturskolan är ansluten till Fritidskortet. Det innebär att du som vårdnadshavare kan använda barnets Fritidskort för att betala avgiften för aktiviteter på Kulturskolan.

Fritidskortet gäller för barn och ungdomar från det år de fyller 6 till och med det år de fyller 16. Varje barn får 550 kronor per år. Barn i hushåll som fick bostadsbidrag under föregående år kan få 2 500 kronor.

Du anmäler först barnet till Kulturskolan som vanligt. När barnet har fått en plats och det är dags att betala kan du använda Fritidskortet.

Senast uppdaterad