Utskrift från www.ovanaker.se
Ulrika Hälsing och Pernilla Olofsson har jobbat på Stenabro under alla år de haft öppet.
Stenabro förskola firade 10 år
I år är det tio år sedan Stenabro förskola slog upp portarna och mycket har hänt sedan dess. Samtidigt är det mycket som inte har förändrats. Många av pedagogerna har varit med hela vägen och tillsammans har de byggt upp en förskola där trygghet, glädje och engagemang genomsyrar vardagen.
Kollegorna och atmosfären är det som gör att man stannar. Man har faktiskt aldrig tänkt att det är jobbigt att åka till jobbet. Även under tuffa perioder finns alltid glädjen där säger Ulrika Hälsing och Pernilla Olofsson samstämmigt.
Stenabro förskola har sedan starten haft ett tydligt fokus på hälsa och välbefinnande. Rörelse är en naturlig del av dagen, inomhus får barnen tex dansa, ha disco, träna motorik i hinderbanor och utomhus åker de skidor och skridskor, leker och utforskar området på Bäck.
Språket har länge varit ett viktigt fokusområde. Arbetet är temainriktat och sker ofta utifrån litteratur.
Vi arbetar mycket med böcker och väver in målen från läroplanen. Allt går att få med i temat utifrån en bok – det är bara vår fantasi som sätter gränser.
Detta verksamhetsår arbetar småbarnsavdelningarna med Bockarna Bruse respektive temat Sniglar, de har till och med afrikanska jättesniglar som husdjur. Syskongrupperna har temat Sagan om pannkakan som utgångspunkt för barnens lärande.
Samarbetet med Edsbyns bibliotek och Lillbibblan är uppskattat. Barnen får låna böcker och bokpåsar – något som skapar både läslust och stolthet hos barnen.
Trots att förskolan rymmer många barn upplevs den inte som stor eller rörig. Lokalerna är byggda för just förskoleverksamhet med ett stort allrum, ateljéer, stora entréer med torkrum och bra planerad utemiljö – allt detta underlättar i vardagen och ger goda möjligheter för barnen att vara självständiga.
Förskolan är fortfarande så fin att vi knappt kan tro att det har gått tio år säger Pernilla Olofsson
När Stenabro förskola öppnade för tio år sedan slogs tre förskolor, Sörgården, Backa och Västergårdens förskolor, samman till en gemensam verksamhet med fyra avdelningar. De första månaderna var fokus främst på den egna avdelningen för att sedan utveckla samarbetet mellan alla avdelningar.
Det har blivit så bra, alla har verkligen gjort sitt yttersta för att få till ett gott samarbete som gynnar verksamheten! Det blev ännu bättre än vad vi vågade hoppas på berättar Ulrika Hälsing.
Under åren har mycket hänt. En pandemi satte verksamheten på prov men pedagogerna fanns där - varje dag – för barnen! Samtidigt har Stenabro förskola skapat sina egna traditioner; tex hur man tar emot jultomten och hur man säger hej då till barnen som slutar på förskolan för att gå vidare till förskoleklass.
Tioårsjubileet uppmärksammas på flera sätt. Pedagogerna firade med en festlig middag med glitter och glamour där även tidigare medarbetare bjöds in. För barnen väntade under torsdagen kalas med ballonger, lekar, sagolådor och våfflor!

