Kontakt

Kommunstyrelseförvaltningen

Kommunstyrelseförvaltningen består av elva avdelningar. Här kan du läsa om vilka ansvarsområden varje avdelning har.

Ekonomiavdelning

  • Ekonomisk planering
  • Redovisning
  • Bokslut och budget

Personalavdelning

  • Personaladministration
  • Arbetsrätt
  • Arbetsmarknadsfrågor
  • Löner till anställda

Kommunikation- & serviceavdelning

  • Post
  • Reception
  • Växel
  • Övergripande kommunikation
  • Arkiv
  • Larm
  • Bilpool
  • Övergripande inköpsfrågor
  • Konsumentvägledning
  • Ärendehantering

Kostavdelning

  • Mat till skolor, förskolor och äldreboenden

Kulturavdelning

  • Kulturföreningar och verksamhet
  • Turism
  • Världsarv Hälsingegårdar
  • Landsbygdsutveckling

Utvecklingsavdelning

Information om utvecklingsavdelningen

Miljö- och byggavdelningen

Information om miljö- och byggavdelningen

Gatuavdelningen

  • Drift och underhåll av kommunens gator
  • Parkanläggningar
  • Lekplatser
  • Trafikärendehantering

Planeringsavdelningen

  • Fysisk planering
  • Strategiska planerings- och utvecklingsfrågor
  • Energirådgivning
  • Mark och exploatering

IT-avdelningen

  • Drift av system
  • Installation och support av datorer och annan teknsik utrustning
  • Telefonisystem

Fritidsavdelningen

  • Fritidsgårdar
  • Sim- och sporthallar
  • Anläggningar
  • Bidrag till föreningar
  • Friluftsliv
  • Lotteritillstånd

Kontakt

Christer Engström

Kommunchef
Tfn: 0271-570 70
E-post: christer.engstrom@ovanaker.se

Mona Persson

Personalchef
Tfn: 0271-570 13
E-post: mona.persson@ovanaker.se

Ulrica Leandersson

Kommunikationschef
Tfn: 0271-571 20
E-post: ulrica.leandersson@ovanaker.se

Erik Samuelsson

Kostchef
Tfn: 0271-570 21
E-post: erik.samuelsson@ovanaker.se

Carina Ulfsdotter

Kulturchef
Tfn: 0271-570 61
E-post: carina.ulfsdotter@ovanaker.se

Tomas Larsson

Utvecklingschef
Tfn: 0271-571 69
E-post: tomas.larsson@ovanaker.se

Magnus Haraldsson

Ekonomichef
Tfn: 0271-570 82
E-post: magnus.haraldsson@ovanaker.se

Mattias Bergström

Miljö- och byggchef
Tfn: 0271-570 37
E-post: mattias.bergstrom@ovanaker.se

Ulf Stålberg

Gatuchef
Tfn: 0271-574 43
E-post: ulf.stalberg@ovanaker.se

Johan Olanders

Planeringschef
Tfn: 0271-570 97
E-post: johan.olanders@ovanaker.se

Björn Arting

IT-chef
Tfn: 0271-571 10
E-post: bjorn.arting@ovanaker.se

Kulturchef

Vakant

Senast uppdaterad 2019-10-02 10.28

Tyck till om sidan