Kontakt
celsiusskolans skolgård

Celsiusskolan F-6

På Celsiusskolan har vi förskoleklass till årskurs sex. Vi är för närvarande 189 elever inklusive förskoleklassen på vår skola. Celsiusskolan är en allergianpassad skola.

Mentorer

För att kommunicera med dina mentorer (exempelvis hemifrån) gå till vår skolplattform Admentum. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Gå in via kommunikation" på startsidan och välj ny konversation. Du kan också kommunicera via appen "Admentum" som du hittar där du hittar appar.

Tider

Skolskjutstider Länk till annan webbplats.

Start och sluttider:

Start och sluttider

Årskurs

Dag och tid

F

Måndag, tisdag, torsdag: kl. 08.00-12.45
Onsdag, fredag: kl. 08.00-12.00

1-3

Måndag kl. 08.00-14.00
Tisdag, Torsdag kl. 08.00-14.20
Onsdag, fredag kl. 08.00-12.00

4-6

Måndag, Onsdag kl. 08.00-14.00
Tisdag, Torsdag kl. 08.00-14.20
Fredag kl. 08.00-12.00

Läxhjälp

Här får eleverna möjlighet att göra läxan tillsammans med pedagog samt att de har möjlighet att jobba ikapp när de varit sjuka eller lediga.

  • F-3 Onsdagar kl. 12.00 - 13.00
  • 4-6 Onsdagar kl. 14.00 - 15.00

Kontakt

Sjukanmälan elev

via skola.admentum.se (eller appen)

Rektor

Britt-Inger Robertsson
Telefon: 0271-571 73
E-post Britt-Inger.Robertsson@ovanaker.se

Biträdande rektor

Kennet Fröjd
Tfn. 0271-57196
E-post kennet.frojd@ovanaker.se

Postadress

Ovanåkers kommun
Celsiusskolan F-6
828 80 Edsbyn

Besöksadress

Sporthallsvägen 7
828 33 Edsbyn

Mentorer

Förskoleklass


Annika Linngård, e-post annika.linngard@utb.ovanaker.se
Lisa Ståhl, e-post ann-louise.stal@utb.ovanaker.se

Årskurs 1

Linn Lundqvist, e-post linn.lundqvist@utb.ovanaker.se

Zsofia Johnson, e-post zsofia.antonia.johnson@utb.ovanaker.se

Elina Falk, e-post elina.falk@utb.ovanaker.se


Årskurs 2

Tfn 072 - 205 75 39

Susanne Vanberg, e-post susanne.vanberg@utb.ovanaker.se
Erika Bergstrand, e-post erika.bergstrand@utb.ovanaker.se

Årskurs 3


Tfn 072-205 62 41

Camilla Engh Berglund, e-post camilla.engh.berglund@utb.ovanaker.se
Lena Altberg, e-post lena.altberg@utb.ovanaker.se


Tfn 072-205 49 74, 072-205 43 83

Årskurs 5

Anette Ögren, e-post anette.ogren@utb.ovanaker.se

Ullis Witt, e-post ulrika.witt@utb.ovanaker.se


Årskurs 5

Tfn 072 - 228 64 43
Heidi Bakåsmoen, e-post heidi.bakasmoen@utb.ovanaker.se
Felix Karsbo, e-post felix.karsbo@utb.ovanaker.se


Årskurs 6A/B

Tfn 072-205 64 91
Carina Malm, e-post carina.malm@utb.ovananaker.se
Ann Westin, e-post ann.westin@utb.ovanaker.se
Calle Kopparmalms, e-post calle.kopparmalms@utb.ovanaker.se



Idrott

Anders Gunnarsson, e-post anders.gunnarsson@utb.ovanaker.se

Fritids

Marie Vainionpä, e-post astrid.marie.vainionpaa@utb.ovanaker.se
Maria Bergstrand, e-post maria.bergstrand@utb.ovanaker.se
Annelie Svedberg, e-post annelie.svedberg@utb.ovanaker.se
Malin Edvardsson, e-post malin.edvardsson@utb.ovanaker.se
Ewa Hallstensson, e-post eva.hallstensson@utb.ovanaker.se
Eva Emman, e-post eva.emman@utb.ovanaker.se

Senast uppdaterad

Länken du klickade på är inte tillåten på den här enheten.